مشگین شهر

شهرستان مشگین شهر در فاصله 92 کیلومتری غرب اردبیل و در دامنه شمالی کوه سبلان واقع شده است. دارای آب و هوای سرد کوهستانی در زمستان و معتدل و مطبوع در تابستان و سایر فصول سال است. جمعیت آن بیش از 160 هزار نفر بوده و رودهای مهم آن قره سو، خیاوچای، اونار چائی، اهر چایی می باشد. از لحاظ تاریخی این شهرستان به لحاظ غنای آثار از مناطق بااهمیت در سکونت انسانها بوده و در ادوار مختلف به اسامی وراوی، پیشکین، یاو و مشگین شهر نامیده شده است.  عمده ترین محصولات کشاورزی و دامی آن انگور، سیب، هلو، شلیل، گردو، سیب زمینی، گندم، علوفه، صیفی جات، لبنیات، عسل بوده و صنایع دستی آن نیز گلیم، جاجیم، فرش، نمد، سفال می باشد. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی متعددی می باشد که از این لحاظ از مناطق بسیار مهم آذربایجان محسوب می شود.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان مشگین شهر :

1- مقبره شیخ حیدر، بنائی است استوانه ای که به ارتفاع 5/18متر و قطر 5/10 متر در داخل شهر متعلق به قرن هشتم هجری

2- مسجد جنت سرا یا (شاه قبری) با هفت قبر از شهدای جنگ چالدران در قسمت جنوبی مقبره شیخ حیدر

3- موزه باستان شناسی و تاریخی مشگین شهر

4- سنگ نوشته شاپور دوم ساسانی به خط پهلوی با ابعاد 30/2×10/1 متر ضلع غربی ارتفاعات خیاوچای این کتیبه با انفجار دینامیت از بین رفته است.

5- کهنه قلعه در کناره خیاوچای

6- قلعه قهقهه در فاصله 85 کیلومتری شمال غربی مشگین شهر و ارتفاع 2553 متر از دریای آزاد قرار گرفته و دیوارها و حصارهای بلند و 6 استخر آبگیر، محل نگهداری آثار ارزشمند دولتی  و اسرا و شخصیت های بزرگ و شاهزادگان سلسله صفوی کاربرد داشته است.

7- شیروان دره سی در فاصله 51 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر به صورت دره ای طویل و عریض با دیواره های سنگی تندیس وش به شکل پیکره های انسانی و محل نبرد و کشته شدن شیخ حیدر صفوی در جنگ با شیروان شاه

8- روستای تاریخی انار با قلعه های تاریخی بربر، دیو، درخت چنار کهنسال، قبرستان ثبتی اسلامی در 26 کیلومتری مشگین شهر

9- امامزاده سیدسلیمان فخرآباد در 21 کیلومتری مشگین شهر

10- محوطه باستانی شهریری با قلعه های متعدد تاریخی چون قیزقلعه سی و محل برگزاری آیین مذهبی بنام مکتب اوشلاقلاری با استل های زیبا که تاریخ آن به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد تا هزارۀ اول می رسد و در 31 کیلومتری شرق مشکین شهر در روستای پیرازمیان قرار دارد.

11- کوهستان سبلان با 4811 متر که دارای آبگیرهای متعددی چون آت گولی، طاوس گولی، قره گول بوده و مسیرهای شابیل و موئیل آسانترین راههای دسترسی به قلعه و دریاچۀ آن می باشد.

12- سنگ ها منقوش در روستای احمدآباد، قلعه ارشق، خلیفه قبری جاده موئیل

13- کاروانسرای قانلی بلاغ (سربازوطن) در روستایی به همین نام در رضی