پارس آباد

شهرستان پارس آباد در شمال استان اردبیل و با فاصله 222 کیلومتری مرکز استان در دشت مغان و در ارتفاع حدود 20 الی 40 متر از سطح دریا قرار گرفته است. فاصله این شهرستان تا تبریز 400 کیلومتر و تا تهران 815 کیلومتر است. شهرستان پارس آباد حدود 60 کیلومتر مرز آبی (به واسطه رود ارس) و 25 کیلومتر مرز زمینی با جمهوری آذربایجان دارد. محل این شهر تا سال 1328 جایگاه قشلاقی عده ای از عشایر شاهسون به نام قوچ قشلاقی بوده جنبه های شهری آن از سال 1348 و با تاسیس شرکتهای زراعی و شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان شروع گردید. وجه تسمیه آن ماخوذ از نام مهندس پارسا از مهندسین شرکتهای زراعی مغان می باشد. آب و هوای پارس آباد در تابستان گرم و در زمستان و سایر فصول از آب و هوای معتدل و خنک برخوردار است. دو رود مهم و پرآب آن ارس سو و قره سو (دره رود) در اقتصاد و کشاورزی منطقه اعتبار خاص داشته و از شریانهای حیاتی استان به شمار می روند. صنایع دستی آن گلیم، جاجیم، قالیچه، خورجین، ورنی و لباسهای پشمی می باشد. شهرستان پارس آباد در تولیـد محصولات کشاورزی و دامـی، گندم، جو، دانه های روغنی، پنـبه و میوه های درختی و بذر، علوفه و لبنیات از عمده ترین مراکز کشور محسوب می شود.

  آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان پارس آباد:

1- قلعه اولتان در 15 کیلومتری غرب پارس آباد واقع در ضلع شمالی روستای اولتان و کناره رودخانه ارس

2- تپه نادری در داخل شهر اصلاندوز روبروی بخشداری، تقاطع رودخانه ارس و دره رود(یورت دره سی) محل تاجگذاری نادرشاه افشار می باشد.

3- تپه های باستانی متعددی ازجمله عودجه در 11 کیلومتری اصلاندوز و قیزیل تپه در روستای اسلام آباد و پیرایواتلو 12 کیلومتری غرب پارس آباد

4- دریاچه زیبای شهرک آیت اله غفاری در محل کشت و صنعت مغان

5- کناره های زیبا و دیدنی رود ارس با حدود بیش از 2000 جزیزه کوچک و اکوسیستم طبیعی و از مناطق بکر گردشگری محسوب می شود.

6- باغات میوه کشت و صنعت مغان

7- قشلاقات بخش عمده ای از 32 طایفه شاهسون در حوزه این شهرستان واقع شده که در جهت مطالعات سنت های اصیل عشایر از اهمیت خاصی برخوردار است.