اخبار

بازنشستگی پیش از موعد ٥٠٠ نفر تایید شد

مشاغل سخت و زیان آور
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل: طی شش ماه اول سال ١٤٠٠ با درخواست بازنشستگی پیش از موعد موضوع مشاغل سخت و زیان آور نزدیک به ٥٠٠ نفر موافقت شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل، بهروز رحیم‌زاده در جلسه بررسی پرونده های سخت و زیان آور گفت: در شش ماه اول سال جاری تعداد ٨٠٠  درخواست جهت شناسایی مشاغل سخت و زیان آور در استان اردبیل ثبت و تشکیل پرونده شد که کمیته بدوی بررسی مشاغل سخت و زیان آور پس از رسیدگی و انجام کارشناسی های لازمه، با درخواست نزدیک به ٥٠٠ نفر موافقت کرد.

 

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل عنوان کرد: مشاغل سخت و زیان آور، به کارهای اطلاق می شود که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.
 
رحیم زاده افزود: کمیته بدوی بررسی مشاغل سخت و زیان آور متشکل از نماینده اداره کار، تامین اجتماعی، کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان، نماینده کارگران و نماینده کارفرمایان پس از بررسی سوابق و شرایط محیط کار نسبت به سخت و زیان آور بودن شغل درخواست شده تصمیم گیری می کند.
 
وی گفت: کارگران مشاغل سخت و زیان آور مستحق برخورداری از مزایای مضاعفی هستند که در این میان می توان به بازنشستگی زودتر از موعد و بدون در نظر گرفتن شرط سنی با داشتن ٢٠ سال متوالی و یا ٢٥  سال متناوب اشتغال در شغل مورد بررسی، پرداخت حق بیمه مازاد بر درصد معین توسط کارفرما و انجام معاینات منظم توسط مراکز بهداشتی و درمانی اشاره کرد.
 
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بیان اینکه اجرای آئین‌نامه بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور در راستای صیانت از سلامت جسمی و روانی بیمه شدگان است، گفت: مطابق این آئین نامه عوامل زیان‌آور باید در کارگاه‌ها کاهش یافته و یا از بین برود تا از این طریق نیروی کار در فضایی ایمن فعالیت کرده و پس از دوران بازنشستگی در سلامت کامل به زندگی اجتماعی خود ادامه دهد.
۲۳ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید