اخبار

قراردادهای کار سفید امضا و برگه های تسویه صوری فاقد اعتبار قانونی است

قرارداد کار سفید امضا
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: قراردادهای سفید امضا کار و امضای اجباری برگه های تسویه فاقد اعتبار قانونی بوده و ملاک هرگونه پرداخت در قانون کار تراکنش و سند بانکی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل؛ قاسم رحیمی با عنوان اینکه قراردهای کار لزوما کتبی نیست گفت: پیش بینی های قانونی لازم برای قرادادهای کتبی، شفاهی و حتی عدم انعقاد هر نوع قرارداد کارگری و کارفرمایی در قانون کار مشخص شده است.

وی تاکید کرد: عدم انعقاد قرارداد کتبی نمی تواند نافی حقوق قانونی کارگران باشد و حداقل های قوانین مشخص کار، تامین اجتماعی و مصوبات شورای عالی کار لازم الاجرا است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل افزود: در مواردی که قراداد کتبی بین کارگر و کارفرما بسته نشده و یا قرارداد با وجود ادامه اشتغال فرد در کارگاه تمدید نمی شود براساس ماهیت شغل و نظر مراجع حل اختلاف مدت زمان قرارداد دایمی تلقی می شود.

وی یادآور شد: به دلیل صدور آرای سنگین در مراجع حل اختلاف جهت انباشت مطالبات کارگری ضرورت دارد کارفرمایان حقوق و مزایای کارگران را بر اساس قانون کار و در زمان مقرر پرداخت کنند.

رحیمی اظهار کرد: عدم عقد قراداد کار بین کارگر و کارفرما و پرداخت نکردن حق و حقوق کارگر، بر اساس قوانین بیشتر موجب تضرر کارفرمایان است و به لحاظ آن هیچ گونه حقی از کارگر ضایع نخواهد شد.

توافق های کمتر از قانون کار قابل پذیرش نیست

وی با اشاره به اینکه قرارداد های سفید امضا فاقد وجاهت قانونی است افزود: با راه اندازی سامانه جامع روابط کار و ثبت الکترونیکی قراددادهای کار مشکلات موجود در این خصوص با گذشت زمان به صورت چشمگیر کاهش خواهد یافت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل با تاکید اینکه توافق های کمتر از قانون کار قابل پذیرش نیست تاکید کرد: ضرورت دارد کارفرمایان حق و حقوق و دستمزد کارگران را بر اساس سیستم بانکی پرداخت کنند و دریافت رسید دستی از کارگران به جهت دریافت دستمزد سند قانونی تلقی نخواهد شد.

۲۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۰:۱۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید