اخبار

نحوه معافیت مالیاتی سازمان های مردم نهاد مشخص شد/الزام به انجام تراکنش های مالی از طریق ساتنا و پایا

معافیت مالیاتی سازمان های مرم نهاد و خیریه
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل: سازمان های مردم نهاد و خیریه ها فقط در صورت انجام تراکنش های مالی از طریق ساتنا و پایا در پرداخت های حمایتی خود مشمول معافیت مالیاتی می شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل؛ قاسم رحیمی در تشریح نحوه معافیت مالیاتی سازمان های مردم نهاد و خیریه گفت: براساس بند( ح) تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور، تمامی دستگاه‌های موضوع ماده(۲۹) قانون برنامه ششم توسعه از جمله نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها که به هر شکل از اقشار آسیب‌پذیر حمایت می‌کنند مکلفند همه حمایت‌ها و کمک‌های خود را به افراد حقیقی تنها از طریق حواله‌های الکترونیک ساتنا و پایا انجام دهند. 

وی افزود: جهت پیشگیری از سو استفاده برخی موسسات خیریه و رفع بدبینی مردم به موسسات خیریه و مردم نهاد و ارتقای شفافیت عملکرد موسسات خیریه خصوصی و مردم نهاد تمامی پرداخت ها سمن ها باید به صورت حواله الکترونیک ساتنا و پایا انجام شده و در قسمت بابت حواله الکترونیک به درج کد ۲۴ رقمی در قسمت شناسه پرداخت اقدام شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل گفت: پس از انجام پرداخت به شیوه مذکور، اطلاعات شناسه پرداخت به همراه اطلاعات هویتی دریافت کننده دستگاه پرداخت کننده، مبلغ و تاریخ پرداخت از شبکه بانکی دریافت و در سامانه ای که در آینده نزدیک معروفی خواهد شد طبقه بندی خواهد شد.

وی تاکید کرد: سامانه ایجادی مبنای گزارش مالیاتی عملکرد سال ۹۹ است که در سال ۱۴۰۰ منظور خواهد شد و فرایند مالیاتی سال جاری برای ثبت عملکرد سال ۹۸ هیچ تغییری نکرده است.

رحیمی با اشاره به اینکه این طرح در راستای جلوگیری از انجام هرگونه پولشویی و فرار مالیاتی در قالب سازمان های مردم نهاد و امور خیریه است ادامه داد: اجرای این بند از قانون بودجه نقشی موثر در ارتقای شفافیت عملکرد موسسات خیریه خصوصی و مردم نهاد خواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل گفت: موسسات خیریه در تمامی کشورها از ارکان بخش رفاه اجتماعی به شمار می‌روند و با این وجود، در صورت نبود نظارت مناسب و دقیق امکان استفاده از عنوان خیریه برای پولشویی و فساد محتمل است که موجب سلب اعتماد عمومی به خیریه‌ها می‌شود.

رحیمی با بیان اینکه نهادهای مردمی و خیریه ها بیشترین تماس و ارتباط را با اقشار آسیب پذیر جامعه دارند و مورد اعتماد مردم هستند افزود: ضروری است تمامی سازمان های مردم نهاد در جهت شفافیت هرچه بیشتر مالی در راستای جلب اعتماد مردم و جلوگیری از خدشه دار شدن اینگونه فعالیت ها اقدامات قانونی در نظر گرفته شده را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسوول پیگیری موضوع معافیت مالیاتی سازمان‌های مردم نهاد در صورت ثبت اطلاعات پرداخت‌های حمایتی است این مؤسسات و سازمانها در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانند سوالات بوجود آمده خود را به آدرس پست الکترونیکی ngo@mcls.gov.ir ارسال تا همکاران در وزارت متبوع در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی اقدام لازم را انجام دهند.

۳ آبان ۱۳۹۹ ۱۴:۰۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید