اخبار

۱۵۰۰ مورد بازرسی از واحدهای کارگاهی با اولویت کنترل شیوع کرونا انجام شد

انجام 1500 مورد بازرسی کار از کارگاه ها
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: نزدیک به ۱۵۰۰ مورد بازرسی از سطح واحدهای کارگاهی با اولویت کنترل شیوع ویروس کرونا و صیانت از سلامت نیروی کار توسط بازرسان کار استان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل؛ قاسم رحیمی در جلسه کمیته مقابله با ویروس کرونا در محیط کار گفت: به دنبال شیوع کرونا از اسفند ماه سال گذشته تدابیر ویژه ای از سوی دستگاه های مختلف در جهت صیانت از سلامت نیروی کار با اولویت تشدید بازرسی ازکارگاه های مشمول قانون کار انجام شد.

وی افزود: نظارت های درون کارگاهی توسط مجموعه های کارفرمایی از طریق خانه های بهداشت کارگری، کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار و مسئولان ایمنی کارگاه های کشور در حال انجام است و موضوع رعایت الزامات بهداشتی که از طرف وزارت بهداشت به محیط های کاری ابلاغ شده و مواردی که به شکل توصیه نامه در حرفه های مختلف تدوین شده به واحدهای کارفرمایی  ابلاغ شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل با اشاره به فعالیت نزدیک به 23 هزار و 500 کارگاه و واحدهای اقتصادی دارای کد بیمه تامین اجتماعی در استان عنوان کرد: حدود هزار و 500 مورد بازرسی از سطح کارگاه های استان با اولویت مقابله با ویروس کرونا انجام شده است.

وی با بیان فعالیت 312 واحد اقتصادی بالای 50 نفر در استان گفت: تمامی بازرسی ها با اولویت تعداد نیروی کار انجام شده و رعایت دستورالعمل های ایمنی و تبعیت از مقررات ایمنی و دستورات مسئول ایمنی در کارگاه امری ضروری است و کارفرمایان در این زمینه تکلیف نظارتی دارند.

مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما است

وی ادامه داد: بر اساس فصل چهارم از قانون کار و ماده ۸۵ قانون، برای صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستورالعمل هایی که از طریق شورای عالی حفاظت فنی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور جلوگیری از بیماری های حرفه ای و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کار تدوین می شود، برای کلیه کارگاه ها، کارفرمایان، کارگران و کارآموزان الزامی است.

رحیمی گفت: به موجب ماده ۹۵ قانون کار، مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما یا مسئولان واحد است و برای تامین حفاظت فنی و بهداشت کار، باید وسایل و امکانات لازم را در اختیار کارگران قرار بدهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خاطر نشان کرد: از زمان انتشار خبر شیوع ویروس کرونا، تدوین دستورالعمل های پیشگیری و مبارزه با کرونا در دستور کار قرار گرفته و در این راستا پروتکل ها و دستورالعمل های تخصصی توسط ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و توصیه نامه های عمومی برای پیشگیری از بیماری کرونا در محیط های کار تدوین و به واحدهایی اجرایی ابلاغ شده است.

وی درباره تامین تجهیزات حفاظت فردی در کارگاه ها خاطرنشان کرد: بازرسان کار با اولویت مقابله با کرونا، نظارت های خود را در کارگاه های مشمول افزایش داده و دراین راستا تحویل تجهیزات حفاظت فردی توسط کارفرمایان به کارگران نیز به طور ویژه در دستور کار قرار گرفته است.

 بر اساس آیین‌نامه کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار، به منظور صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور در کارگاه‌های مشمول قانون کار و پیشیگیری از حوادث و بیماری‌های ناشی از کار، حفظ و ارتقاء سلامتی کارگران و سالم سازی محیط‌های کار، تشکیل کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در این آیین‌نامه در تمام کارگاه‌های کشور الزامی است و وزارت کار در راستای تامین حفاظت فنی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی تشدید بازرسی های درون کارگاهی را با تلاش بی وقفه و شبانه روزی بازرسان کار خود با جدیت دنبال می کند.
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۳۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید