اخبار

افراد و نهادهای دارای مسئولیت در گودبرداری های غیراصولی باید پاسخگو باشند

گودبرداری غیرایمن
مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردبیل گفت: افراد و نهادهای دارای مسئولیت در گودبرداری های غیراصولی به جهت احمال در انجام وظایف قانونی در برابر بروز حوادث جانی و مالی باید پاسخگو باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل؛ اصغر منافزاده در بازدید از کارگاه های عمرانی سطح شهر گفت: با توجه به اینکه سالانه قسمت عمده ای از بروز حوادث ناشی از کار مربوط به کارگاه های ساختمانی و گودبرداری های غیر ایمن است، بازرسی از کارگاه های عمرانی و ساختمانی به لحاظ افزایش ساخت و سازها در دستور کار قرار گرفته و با هرگونه تخلفات ایمنی برخورد قانونی می شود.

مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردبیل افزود: بلند مرتبه سازی، افزایش تراکم، پارکینگ های چند طبقه منجرب به گودبرداری های عمیق می شود که لازم از شرایط ایمنی ساختمان های مجاور، معبرهای عمومی و شرایط ایمنی جانی کارگران در نظر گرفته شود و هرگونه تخطی از رعایت موارد ایمنی منجرب به پلمپ واحد عمرانی خواهد شد.

افراد و نهادهای دارای مسئولیت در گودبرداری های غیراصولی باید پاسخگو باشند

وی تاکید کرد: در اجرای یک گودبرداری اصولی، اشخاص مختلفی دارای نقش و مسئولیت هستند و چنانچه در هر یک از مراحل گودبرداری، حادثه یا مشکلی ایجاد شود، هر یک از این افراد به تناسب مسئولیت و اهمال احتمالی، باید پاسخگوی جبران زیان وارده باشند.

منافزاده گفت: به طور کلی مالک ساختمان، مهندس طراح، مهندس مجری و مهندس ناظر چهار شخصیت اصلی در اجرای یک گودبرداری اصولی هستند که اگر هر یک از اینها وظایف خود را به درستی انجام ندهد، می‌تواند منجر به بروز حادثه‌ای تلخ شود.

وی افزود: علاوه بر مسئولیت‌های ذکرشده در بالا، شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و ادارات راه و شهرسازی از نظر صدور مجوز ساخت، ارایه مجوز به مهندسان و شرکت‌های واجد صلاحیت و نظارت بر نقشه‌ها و پیشرفت کار، مسئولیت‌هایی را بر عهده دارند.

مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل تصریح کرد: هر فرد که در نتیجه اجرای یک پروژه ساختمانی از جمله گودبرداری دچار خسارت شود، می‌تواند با ارایه دادخواست به دادگاه جبران خسارت وارده را طلب کند.

مالک مسئول جبران خسارات وارده از خرابی بنا است

وی ادامه داد: «هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه بی‌احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگر که به موجب قانون برای افراد ایجاد شده است، لطمه‌ای وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.» و طبق همین قانون دادگاه با بررسی موضوع و تعیین میزان خسارت رای به جبران خسارت اعم از مادی یا معنوی توسط واردکننده زیان خواهد داد.

اصغر منافزاده تاکید کرد: بر اساس قانون مدنی، گودبرداری در زمره عملیات‌های خطرناک است که کوچک‌ترین بی‌احتیاطی و قصور می‌تواند باعث بروز خسارت‌های هنگفتی به املاک مجاور، عابران، وسایل نقلیه شود لذا با استناد قانون مدنی مالک مسئول جبران خسارات وارده از خرابی بنا است و می‌توان وی را در خسارت‌های وارده مسئول دانست.

۱۹ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۳۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید