اخبار

پیام تبریک مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل به مناسبت روز جهانی تعاون

پیام تبریک مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل به مناسبت روز جهانی تعاون
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل طی پیامی فرارسیدن روز جهانی تعاون را به تمامتی تعاون گران و فعالین این حوزه تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل؛ قاسم رحیمی طی پیامی فرا رسیدن روز جهانی تعاون، فرارسیدن این روز را تبریک گفت.

در متن این پیام آمده است:

" تعاون در جوامع مختلف به مفهومی فراگیر و فراتر از زمان و مکان در بردارنده نوعی رابطه متقابل بین فرد با فرد، فرد با گروه، و گروه با گروه می باشد. در واقع تعاون متضمن نوعی بر هم کنش گروهی است که تامین کننده منافع و نیازهای اعضا می باشد، و نوع بشر فارغ از هر دیدگاهی بدان نیازمند است. وجود مجموعه ای از سازمان های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی در میان جوامع مختلف و در سطح بین المللی مصادیق روشن و زنده ای از این نیاز اجتماعی و تاریخی بشر امروز به شمار می آید. با این وجود نظام های گوناگون با نگرشی ویژه به مسئله تعاون و اشکال مختلف آن پرداخته اند.د ر نظام اسلامی نیز اقتصاد تعاونی یکی از ارکان مهم اقتصادی تلقی می شود و از جنبه های مختلف بر آن تاکید شده است.

 یکی از مهم‌ترین الزامات کلان اقتصادی کشور در حال حاضر برنامه‌ریزی برای تحقق سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و در راستای حمایت و رونق بخشیدن تولید ملی است. ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺳﺎﺯی ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺩﻭﻟتی ﻭ ﺁﺯﺍﺩ ﺳﺎﺯی ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺍﺯ ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎی ﻣﻬﻢ ﺍﺻﻞ ۴۴ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎسی ﺍﺳﺖ. ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﻣﻘﺎﻭﻣتی ﻓﻌﺎﻝ ﻭ ﭘﻮﻳﺎ ﻧﻴﺎﺯﻣﻨﺪ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﻳﺰی ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﻳک ﻭ ﺭﺍﻫﺒﺮﺩی، ﻣﺒﺘنی ﺑﺮ ﻣﺮﺩمی ﻛﺮﺩﻥ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﻣﻴﺪﺍﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻓﻌﺎﻻﻥ ﺑﺨﺶ ﺧﺼﻮﺻی ﻭ ﺭﻓﻊ ﻣﻮﺍﻧﻊ ﻭ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺍﻳﻦ ﺑﺨﺶ است. ﺑﺨﺶ ﺧﺼﻮصی و بخش تعاون، ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻮﺗﻮﺭ ﻭ ﻣﺤﺮک ﺍﺻلی ﺭﺷﺪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩی ﻭ ﺻﻨﻌتی ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺑﻜﺎﺭﮔﻴﺮی ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺟﺬﺏ ﻭ ﻣﺸﺎﺭﻛﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻫﺎی ﻏﻴﺮﺩﻭﻟتی، ﺍﺳﺘﻔﺎﺩه ﺑﻬﻴﻨﻪ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺍﻧﺴﺎنی ﻭ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻛﺎﺭ ﺁﻣﺪ، ﺿﻤﻦ ﺍﻳﻔﺎء ﻧﻘﺶ ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﺭﺷﺪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩی ﻭ ﺻﻨﻌﺘی ﻛﺸﻮﺭ، میﺗﻮﺍﻧﺪ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﺗﻮﺳﻌﻪﺍی ﺩﻭﻟﺖ ﺭﺍ ﻣﺤﻘﻖ کند.

تعاون و معاضدت نوع بشر در عرصه های اجتماعی و اقتصادی در اشکال سنتی و مدرن آن نقش آفرین بوده است. لیکن گر چه شکل سنتی آن در فرآیند تحولات اقتصادی، اجتماعی و فناوری در معرض تلاشی قرار گرفته است، اما اشکال نیمه مدرن و مدرن آن، با بهره گیری از تجربیات گذشته به صورت تحول یافته و یا در شکل نوین کماکان نقش مهمی در اقتصاد اجتماعی ایفا می نماید. چنانچه بخواهیم نقش و جایگاه تعاون در اقتصاد را تحکیم بخشیده و تثبیت نماییم، لازم است که بیش از پیش زمینه مشارکت جمعی گروه های مختلف اجتماعی در فرآیند تصمیم گیری، برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر کارکردهای تعاونی را فراهم نماییم؛ و جایگاه دولت ها تنها در حد نقش نظارتی و حمایتی از این بخش باقی بماند.

امروزه باتوجه به جهانی شدن اقتصاد نقش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش بیشتر از همیشه احساس می‌شود. از آنجائی که تنها در نظام تعاونی‌ها ساز و کاری داوطلبانه و اختیاری در جهت تجهیز منابع و رسیدن به اهداف گروهی و جمعی وجود دارد می‌توان بیان کرد چنانچه اصول و ارزش‌های تعاون به درستی مورد استفاده قرار گیرد، بخش تعاون همراه با سایر بخش‌های اقتصادی در یک اقتصاد سالم موجب رشد و شکوفایی اقتصادی کشور و افزایش کارایی بهتر در بعد داخلی و خارجی خواهد شد.

اینجانب به فرارسیدن روز جهانی تعاون را خدمت تمامی فعالین این بخش تبریک عرض نموده و امیدوارم جایگاه این بخش از نظام اقتصادی بیشتر از همیشه در کشور ارتقا یابد."

قاسم رحیمی؛

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل

۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید