اخبار

شریعتمداری در گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد: روند ایجاد اشتغال بویژه در نقاط کانونی توسعه کشور ادامه می یابد / افزایش سهم اشتغال روستایی از 3 درصد به 25/3 درصد

اشتغال,وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبر به تشریح برخی از اقدامات و برنامه های سال گذشته و پیش رو در این وزارتخانه پرداخت .
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تبریک سال جدید و تقارن آن با مبعث پیامبر اکرم (ص) و بیان اینکه سالی که پشت سر گذاشتیم با فراز و فرود ها و تلخی ها و شیرینیها همراه بود یاد و خاطره سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت و گفت : جامعه بزرگی از کشور امروز مشغول کار، تلاش و تولید هستند و در سایه کارگران و کارفرمایان عزیز کشور است که  تولید شکل می گیرد . 
وی افزود : همچنین سال گذشته مشحون ازبرخی  سختی ها  نیز بود ، شروع آن با سیل و زلزله و بعد هم مصیبت سقوط هواپیما و وقوع بیماری ناشی از شیوع ویروس کرونا که برخی از هموطنان ما را داغدار کرد که وظیفه دارم به همه آنها که در این حوادث ناگوار عزیزی را از دست دادند تسلیت بگویم  و برای آنان و ملت بزرگ ایران سال پیش رو را پر از خیر و برکت و سعادت و نیک روزی و بهروزی آرزو نمایم . 
افزایش سهم اشتغال روستایی  از 3 درصد به 25/3 درصد
شریعتمداری افزود : امیدواریم با تلاشهایی که به عمل آمده بتوانیم با توسعه فعالیتهای اشتغالزا در کشور و حل مشکلات واحدهای کارگری و کارفرمایی و ایجاد تسهیلات مطلوب ، روند ایجاد اشتغال بویژه در نقاط کانونی توسعه کشور روستاها که همانطور در سال قبل شروع کردیم و سهم اشتغال روستایی را از 3 درصد به 3/25 درصد افزایش دادیم  بتوانیم با پیشگامی این مسیر را ادامه دهیم و همچنان در حل مشکلات  ناشی از اشتغال گامهای موثری برداریم . 
وی تصریح کرد: علیرغم همه فشارهای نظام استکبار، خوشبختانه  روند تولید داخل تقویت شده و همه تلاشها متوجه این شده که به خودمان اتکا داشته باشیم و به عامل برونزای  تولید توجه جدی نماییم . یقینا" این موضوع نوید بخش ایجاد یک جامعه پر از کار و تلاش و تولید در سال پیش رو است . همچنین امیدوارم در سال جدید جامعه کارگری ما از رفاه بهتری نسبت به سالهای قبل با کنترل نرخ تورم برخوردار شود . 
با توانمند سازی و همگامی در کنار توانخواهان شرایط مطلوبی را برای زندگی بهتر و شایسته تر آنان فراهم می کنیم
شریعتمداری افزود : توجه به مسایل اجتماعی و حل آن از دیگر برنامه هایی است که در سال پیش رو به آن توجه بیشتری خواهیم داشت . بدون تردید در جامعه ای که مدجو هست باید مورد توجه کسانی که در نهادهای مردمی و در کنار دولت  فعالیت و مشارکت می کنند نیز قرار گیرند و این سازمانها  در امر خیر جمعی  مشارکت بیشتری داده شوند . همچنین ما نیازمند این هستیم که با توانمند سازی و همگامی در کنار توانخواهان شرایط مطلوبی را برای زندگی بهتر و شایسته تر آنان فراهم کنیم . امیدوارم سال پیش رو سال خوبی برای مددجویان و هم معلولان عزیز کشور باشد و ما بتوانیم خدمتگزاران خوبی برای آنها باشیم . 
افزایش 4/7  برابری مستمری برخی از اقشار جامعه مددجویان کشور
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود : در سال  گذشته تلاش کردیم قدمهایی را در جهت حل مشکل معلولان برداریم . بطور مثال با4/7  برابر کردن مستمری برخی از اقشار مربوط به جامعه مددجویان کشور هم در بخش امداد و هم در بخش بهزیستی یکی از مواردی بود که می توانیم به آن اشاره کنیم .   علاوه بر آن  در اجرای قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت  امیدواریم با رقم با استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی خدمات گسترده تری را به این جامعه ارایه دهیم . 
همه هنرجویان در مراکز فنی و حرفه ای  از شرایط مطلوب تری برای کسب  مهارت  برخوردار خواهند شد
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از نیازمندیهای اصلی جامعه کار و تولید امر افزایش سطح مهارت های فنی افراد است لذا در سال پیش رو همه هنرجویان ما در مراکز مختلف فنی و حرفه ای  از شرایط مطلوب تری برای کسب  مهارت  برخوردار خواهند شد و امیدواریم  امسال نیز سال نهضت مهارت افزایی برای کشور  باشد و ما نیز بتوانیم  گامهای سازنده ای در این زمینه برداریم . 
تعاونگران در سال پیش رو  قدمهای گسترده تری در زمینه تامین نیازهای تولیدی کشور بردارند
شریعتمداری افزود : در زمینه تعاونی ها هم که تعاونگران عزیز ما که در شرایط سخت اقتصادی در خدمت نظام اقتصادی ایران بودند برای آنان در سال جدید  آرزوی موفقیت می کنم .  امیدواریم مجموعه 90 هزار تعاونی در سطح کشور که هم در زمینه تامین نیازهای تولیدی کشور و هم حل مشکلات نظام توزیع در کنار دولت قرار گرفتند و دولت را حمایت کردند در سال پیش رو نیز بتوانند قدمهای گسترده تری بردارند . 
با تکیه بر سه جانبه گرایی قدمهای خوبی را در ایجاد روابط مطلوب بین جامعه کارگری و کارفرمایی برقرار کردیم
وی گفت : در زمینه روابط کار هم تلاش کردیم با تکیه بر سه جانبه گرایی قدمهای خوبی را در ایجاد روابط مطلوب بین جامعه کارگری و کارفرمایی برقرار کنیم . امیدواریم در سال جدید هم بتوانیم قدمهای موثرتری برداریم . علاوه بر این توسعه تشکل های کارگری و کارفرمایی در دستور کار بود که موفق شدیم بیشتر از 70 درصد در دولت تدبیر و امید نسبت به ایجاد تشکل های پایه در حوزه کارگری و کارفرمایی اقدام کنیم . 
وی تصریح کرد : یقینا"  توسعه  تشکلها به این که در یک نهاد مدنی شکل یافته ای بتوانند کارگران و کارفرمایان از حقوق خود دفاع کنند موثر است . 
پدید آورندگان آثار فرهنگی  و هنری با ایجاد تشکلهای ملی و منطقه ای می توانند از مواهب قانون کاربرخوردار شوند
وی افزود : همچنین سال گذشته جامعه هنری کشور و پدید آورندگان آثار فرهنگی  و هنری توانستند از مواهب قانون کار با تصویب هیات وزیران برخوردار شوند و قانون و آیین نامه اجرایی آن در سال پیش رو عملیاتی خواهد شد که آنان نیز می توانند با ایجاد تشکلهای ملی و منطقه ای  در حوزه های مربوط به پدید آورندگان آثار فرهنگی و هنری قدمهای موثرتری در این زمینه بردارند.
شریعتمداری افزود : در سال گذشته پس از 28 سال در زمینه آیین نامه تبصره 1 ماده 7 قانون کار هم قدمهای خوبی برداشته شد که امیدواریم این موضوع هم بتواند به ثبات و امنیت شغلی در بازار کار  کمک کند . 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۹:۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید