اخبار

دوره آموزشی تحلیل اطلاعات بازار کار با همکاری و حمایت سازمان کار و تامین اجتماعی برگزار شد

دوره آموزشی تحلیل اطلاعات بازار کار با همکاری و حمایت سازمان کار و تامین اجتماعی برگزار شد
دوره آموزشی تحلیل اطلاعات بازار کار با همکاری و حمایت سازمان کار و تامین اجتماعی به مدت 16 ساعت در سالن اجتماعات تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی ار استان اردبیل، رئیس اداره بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل استان اردبیل در حاشیه برگزاری این دوره آموزشی،گفت: دوره تحلیل اطلاعات بازار کار با همکاری و حمایت سازمان کار و تامین اجتماعی برگزار شد.

بهزاد عزیزپوز، مدت زمان برگزاری این دوره را هشت ساعت عنوان و تصریح کرد: در این دوره 40
نفر از مدیران، روسا و کارشناسان حوزه اشتغال و کارآفرینی حضور داشتند که در پایان، گواهینامه معتبر پایان دوره از سوی سازمان کار و تامین اجتماعی برای شرکت‌کنندگان صادر می‌شود.
 
مدرس این دوره ابتدا به ارائه تعاریف و مفاهیم مربوط به بازار کار، تعریفی همچون جمعیت فعال اقتصادی، شاغل، بیکار و اشتغال ناقص پرداخت وگفت: عرضه‌ی نیروی کار به‌عنوان عاملی مهم در تولید بررسی شده و مواردی همچون جمعیت در سنین فعالیت، سواد و تخصص و.. به‌عنوان عوامل موثر بر آن است. به این معنی که تقاضای نیروی کار مشتق از تولید است؛ به‌طوری‌که برای ایجاد فرصت‌های شغلی ابتدا لازم است تولید شکل بگیرد. مسیر شکل‌گیری تولید نیز از سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی مولد می‌گذرد که نیازمند جلب اطمینان سرمایه‌گذاران و ثبات‌بخشی به اقتصاد از سوی دولت است.
 
احسان کاتب در ادامه شاخص‌های کلیدی بازارکار (شاخص‌هایی همچون بیکاری، بیکاری جوانان، بیکاری بلندمدت، جمعیت خارج از نیروی کار، بهره ­وری کار و..) معرفی کرد و افزود: این شاخص‌ها ابزاری برای کنترل و ارزیابی اکثر مسائل مربوط به کارکردهای بازار کار هستند و اطلاعات مربوط به مهم­ترین جنبه­های این بازار را در بر می‌گیرند.
 
وی عنوان کردوک به­منظور درک تحولات بازار کار و در نتیجه سیاست­گذاری بهتر، کسب شناختی پویا، وسیع و همه‌جانبه از واقعیات بازار کار، ضروری است. دستیابی به این شناخت تنها در صورت استفاده از ترکیبی از شاخص ­های کلیدی محقق می‌گردد. اما آنچه در عمل مشاهده می‌شود این است که اغلب رسانه ­ها و سیاست­گذاران برای تحلیل و بررسی وضعیت بازار کار صرفا شاخص نرخ بیکاری را ملاک قرار می­دهند، در حالی که نرخ بیکاری تنها یک جنبه از بازار کار را نمایش می‌دهد و تاکید صرف بر آن، موجب نادیده گرفتن سایر علائم بازار کار می ­گردد.
 
مدرس این کارگاه حوزه کسب و کار بیان کرد: از جمله نقدهای مهمی که بر نرخ بیکاری وارد شده است این است که اولا این نرخ تنها تحولات جمعیت فعال اقتصادی اعم از شاغل و بیکار را مد نظر قرار می‌دهد و تاثیری که جمعیت غیرفعال اقتصادی بر تحولات بازار کار می‌گذارد را نادیده می‌گیرد.
 
وی خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری می‌تواند به مقدار قابل‌توجهی، فقر را پنهان کند و ممکن است در یک جامعه نرخ بیکاری کم باشد اما این موضوع نمی‌تواند دلیلی بر کاهش فقر و بهبود وضعیت رفاه باشد. به‌خصوص در کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما که فردی با وجود برخورداری از شغل، به دلیل عدم وجود کار مولد و شایسته، درآمدش برای اداره زندگی کافی نیست و با فقر دست و پنجه نرم می‌کند. نرخ بیکاری این مشکل را منعکس نمی‌کند.

 

در بخش پایانی دوره، تحلیل بازار کار کشور مطرح و سعی شده تصویری از سیمای این بازار ارائه گردد.


۸ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۵۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید