اخبار

کارفرمایان دستمزد کارگران را دستی پرداخت نکنند / لزوم پرداخت دستمزد کارگران از طریق سیستم بانکی

کارفرمایان دستمزد کارگران را دستی پرداخت نکنند / لزوم پرداخت دستمزد کارگران از طریق سیستم بانکی
مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردبیل گفت: پرداختی کارفرمایان به کارگران از بابت دستمزد نباید به صورت سنتی و دستی انجام شود تا زمینه بروز اختلاف و شکایت بین کارگر و کارفرما فراهم آید.

اصغر مناف‌زاده در دوره آموزشی روابط کار و تامین اجتماعی که در سرعین برگزار شد، اظهار کرد: اکثر شکایات از کارفرمایان به دلیل عدم اطلاع از نحوه عقد قرارداد قانونی است که ما محتوا و مفاد قرارداد را به صورت صریح و روشن در سایت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارگذاری کردیم تا کارفرمایان براساس این قرارداد با کارگران عقد توافق کنند.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه عقد قرارداد با کارگر خارج از قانون کار و قرارداد تعریف شده نافذ نبوده و زمینه بروز اختلاف و شکایت‌های پی در پی را به وجود می‌آورد.

مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردبیل عمده شکایت کارگران را از واحدهای تولیدی عدم استفاده از مرخصی و مستند نبودن این موضوع اعلام کرد و افزود:

کارفرمایان باید به صورت کتبی و در برگه خاص مرخصی کارگران را تائید و ساعات و تاریخ آن را قید کنند تا در آینده مشکلی از بابت ارائه مدارک و مستندات به وجود نیاید.

مناف‌زاده بیان کرد: واحدهای اقامتی و هتلداران باید نسبت به حضور و غیاب کارگران با حساسیت عمل کنند و در کنار آن پرداختی کارفرمایان به کارگران باید از طریق سیستم بانکی انجام شده تا پرداختی‌های دستی و سنتی مشکلی را ایجاد نکند.

وی با بیان نکات کلیدی در مورد مفاد قرارداد نیروی کار در واحدهای کارگری تصریح کرد: تسویه حساب‌ها نیز باید به شکل قانونمند انجام شود تا در صور شکایت کارگر پذیرش آن به صورت درست و صحیح اتفاق بیفتد.

مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردبیل عمده مشکلات به وجود آمده در کارگاه‌ها را عدم آشنایی با قانون کار عنوان کرد و افزود: کارفرمایان در هر سطحی باید آموزش لازم را در باب نحوه قرارداده و پرداخت حقوق کارکنان و تعامل بین کارگران و کارفرمایان فرا بگیرند.

مناف‌زاده با تشریح کامل قرارداد کار و پاسخگوئی به سوالات متعدد کارفرمایان ابراز امیدواری کرد؛ با تلاشی که فعالان عرصه کارآفرینی در استان انجام می‌دهند امیدواریم حق و حقوق واقعی کارفرمایان و کارگران به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

۲۳ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۱۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید