اخبار

شناسایی و تایید 711 عنوان شغلی سخت و زیان آور

شناسایی و تایید 711 عنوان شغلی سخت و زیان آور
مدیر روابط کار استان اردبیل: در شش ماه اول سال جاری تعداد 887 درخواست جهت شناسایی مشاغل سخت و زیان آور در استان اردبیل ثبت و پس از بررسی اولیه ماهیت 711 عنوان شغلی به عنوان سخت و زیان آور تایید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل؛ بختیار پاکمزد صبح امروز در جلسه بررسی پرونده های سخت و زیان آور گفت: در شش ماه اول سال جاری تعداد 887 درخواست جهت شناسایی مشاغل سخت و زیان آور در استان اردبیل ثبت و تشکیل پرونده شد که کمیته بدوی بررسی مشاغل سخت و زیان آور پس از رسیدگی و انجام کارشناسی های لازمه، ماهیت 711 عنوان شغلی مورد تقاضا را سخت و زیان آور شناسایی کرد.

مدیر روابط کار استان اردبیل خاطر نشان کرد: کارهای سخت و زیان آور، کارهایی است که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد گردد که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.

بختیار پاکمزد افزود: کمیته بدوی بررسی مشاغل سخت و زیان آور متشکل از نماینده اداره کار، تامین اجتماعی، کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان، نماینده کارگران و نماینده کارفرمایان پس از بررسی سوابق و شرایط محیط کار نسبت به سخت و زیان آور بودن شغل درخواست شده تصمیم گیری می کند.

وی گفت: کارگران مشاغل سخت و زیان آور مستحق برخورداری از مزایای مضاعفی هستند که در این میان می توان به بازنشستگی زودتر از موعد و بدون در نظر گرفتن شرط سنی با داشتن 20 سال متوالی و یا 25 سال متناوب اشتغال در شغل مورد بررسی، پرداخت حق بیمه مازاد بر درصد معین توسط کارفرما و انجام معاینات منظم توسط مراکز بهداشتی و درمانی اشاره کرد.

مدیر روابط کار استان اردبیل با بیان اینکه اجرای آئین‌نامه بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور در راستای صیانت از سلامت جسمی و روانی بیمه شدگان است، گفت: مطابق این آئین نامه عوامل زیان‌آور باید در کارگاه‌ها کاهش یافته و یا از بین برود تا از این طریق نیروی کار در فضایی ایمن فعالیت کرده و پس از دوران بازنشستگی در سلامت کامل به زندگی اجتماعی خود ادامه دهد.

 

۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید