اخبار

توضیحات در خصوص گزارش "تحلیل محتوای 2195 فقره وام روستایی! "

توضیحات در خصوص گزارش "تحلیل محتوای 2195 فقره وام روستایی! "
توضیحات روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در خصوص گزارش "تحلیل محتوای 2195 فقره وام روستایی! " که در تاریخ 31 اردیبهشت در صفحه خبرگزاری تابناک نشر گردیده است.

توضیحات روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در خصوص گزارش "تحلیل محتوای 2195 فقره وام روستایی! " که در تاریخ 31 اردیبهشت در صفحه خبرگزاری تابناک نشر گردیده است.

در خصوص اعطای تسهیلات به حوزه طرح های گردشگری؛ با توجه به اینکه پروژه های گردشگری طبق مصوبه کارگروه اشتغال استان جزو طرح های اولویت دار بخش خدمات و با ارزش افزوده بالا و پر اشتغال می باشد لذا طرح های بخش گردشگری جزو  اولویت رسته فعالیت کمیته فنی اشتغال پایدار روستایی و عشایری قرار گرفته شده است و از طرفی دیگر سهم بخش گردشگری 10% اعتبار ابلاغی استان می باشد که تاکنون طبق آمار پرداختی سهم این بخش بطور کامل جذب نشده است وضمناً اعطای وام در محدوه خاص بر اساس ثبت نام متقاضیان تسهیلات به عنوان سرمایه گذار و کارآفرینان و پتانسیل های طبیعی و بومی منطقه می باشد.

درخصوص اعطا تسهیلات با مبالغ خرد در رسته قالی بافی این توضیح ضروری است که: طبق بند 1ماده 13 دستورالعمل اجرایی اشتغال پایدار روستایی و عشایری سهم طرح های حوزه مشاغل خانگی (مستقل و انفرادی) و طرح های خود اشتغالی و خرد در مناطق روستایی تا سقف 500 میلیون ریال می باشد که تاکنون این سهم رعایت گردیده است و طبق رسته فعالیت های اعلامی در قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری و مصوبه مجلس شورای اسلامی طرح های قالیبافی، گلیم بافی و صنایع دستی جزو طرح های اولویت دار روستایی ابلاغ گردیده و سهم این بخش از اعتبار ابلاغی استان 10% بوده که طبق آمار اعلامی پرداختی بانک ها در حدود 5% از سهم استان به این طرح ها اختصاص یافته است پس با توجه مبالغ مابین این تسهیلات وجود تعداد زیادی طرح در این حوزه طبیعی است.

درخصوص توضیح فراوانی طرح های صندوق خرد؛ به استناد مصوبه جلسه کارگروه اشتغال استان پذیرش و تصویب و پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان به طرح های تفاهم نامه سه جانبه صندوق خرد محل روستایی با مسئولیت صندوق کارآفرینی امید استان با رعایت شرایط و ضوابط دستورالعمل اجرایی مجاز گردیده است که طبق تفاهم نامه تسهیلات به گروه های هدف در قالب گروه های اعتباری و پس انداز، ارتقاء مهارت های فردی و اجتماعی اعضا و مشارکت در کسب و کارهای جمعی تخصیص یافته است.

در خصوص تعداد اشتغال اعلام شده قابل توضیح می باشد که: لیست طرح های ارائه شده در سایت وزارت متبوع مجموع طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری با طرحهای نهادهای حمایتی می باشد که سهم تعداد طرحهای بهرهمند از تسهیلات اعتبار پایدار روستایی از آن  تعداد 1446 طرح بوده که اشتغال پیش بینی و تعهد شده توسط مجریان طرح تا مرحله بهربرداری کامل تعداد 3500 نفر می باشد که این لزوما به منزله فرصت شغلی ایجادی نبوده و  پس از بهره برداری از طرح ها قطعا تعداد اشتغال های واقعی مشخص خواهد گردید و سرانه اشتغال طرح ها طبق شیوه نامه نظارت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید