اخبار

تعاونی های نوع جدید بسترساز فعالیت اقتصادی

تعاونی های نوع جدید بسترساز فعالیت اقتصادی
مدیر تعاون استان اردبیل: رویکرد حرکت به سمت دانش بنیان نمودن تعاونیها و تشکیل تعاونیهای نوع جدید از قبیل تعاونیهای سهامی عام، فراگیر و توسعه و عمران شهرستانی از اولویت های در حال اقدام این بخش می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل؛ ناصر نعمتی در جمع تعاونگران ضمن ارایه تعاریف مختلف از تعاونی، گفت: تعاون یک مفهوم ارزش محور بوده و اصل رفتاری در مقابل رقابت می باشد و بیشتر به رفع نیاز خود و دیگران نظر دارد تا سود و بلحاظ چند بعدی بودن و درحال تحول و دگرگرونی بودن و منشاء بینشی داشتن در تعریف های ارایه شده تاثیر گذار خواهد بوده و تعاریف متفاوتی را خواهیم داشت.

وی در ادامه اظهار داشت: تعاونی مالکیت مشاعی بوده و دارای کارکردهای مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می باشد که افزایش مشارکت عمومی، گسترش عدالت اجتماعی و کاهش فقر و در نهایت ایجاد رفاه و امنیت از کارکردهای آن به شمار می رود.

مدیر تعاون استان اردبیل: نظام تعاونی با نظام های اقتصاد سرمایه داری و کمونیستی تفاوت فاحش داشته و به نگاه اقتصاد اسلامی بسیار نزدیکتر می باشد.

وی در ادامه به اصول و ارزش های بخش تعاون و راهبردهای توسعه ای و اهمیت تعاون در اشتغال و کارآفرینی اشاره و آن را الگوی بی بدیل در ایجاد و گسترش زنجیره تولید ارزش افزوده دانسته و پویایی، انعطاف پذیری، پایین بودن حجم سرمایه گذاری نسبت به بخش های دیگر، تنوع و گستردگی حوزه فعالیت را از خصوصیت های تعاونی ها برشمرده و به ظرفیت های قانونی، وجود بیمه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و بانک توسعه تعاون بعنوان حامیان بخش تعاون اشاره نمود.

نعمتی: توان مالی نامتناسب اعضا، بازاریابی سنتی، عدم توانایی رقابت پذیری و نداشتن دانش فنی لازم مدیران تعاونیها را از چالش ها و تنگناهای پیش روی تعاونی معرفی و به کارکردهای بخش تعاون در اشتغال و کارآفرینی در سال رونق تولید و رویکرد حرکت به سمت دانش بنیان نمودن تعاونیها و تشکیل تعاونیهای نوع جدید از قبیل تعاونیهای سهامی عام، فراگیر و توسعه و عمران شهرستانی را از اولویت های در حال اقدام  این بخش عنوان کرد.  

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۱۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید