اخبار

یک چهارم اشتغال استان اردبیل در بخش صنعت است

یک چهارم اشتغال استان اردبیل در بخش صنعت است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل گفت: ۲۴/۹ درصد شاغلان استان در بخش صنعت می باشد و از این حیث بخش خدمات با 41.5 درصد پوشش اشتغال استان رتبه اول را دارا می باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل، قاسم رحیمی در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال و شورای مهارت استان تصریح کرد: به منظور تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و صیانت از شأن والای کارگران که در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند سامانه جامع روابط کار در اردبیل راه‌اندازی گردید.

به گفته وی پیش از این نیز ایجاد سامانه پنجره واحد اشتغال استان انجام پذیرفته و ساماندهی الکترونیکی مجوز فعالیت مشاغل خانگی طراحی شده بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل به وضعیت اشتغال در استان نیز اشاره کرد و افزود: از جمعیت فعال ۴۱۸ هزار نفری اردبیل ۳۵۲ هزار نفر شاغل بوده که طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده در سال ۹۵ از جمعیت استان ۱۵/۳ درصد «۶۵ هزار نفر» بیکار هستند.

رحیمی با بیان اینکه ۲۴/۹ درصد شاغلان استان در بخش صنعت و ۴۱/۵ درصد نیز در حوزه خدمات هستند، یادآور شد: توجه به نیازهای مناطق مختلف شهری و روستایی برای کارآفرینی همواره باید مدنظر قرار گیرد.

به گفته وی آخرین آمارگیری انجام پذیرفته حاکی از آن بوده که ۶۸ درصد از جمعیت استان در مناطق شهری ساکن بوده و ۳۲ درصد نیز در نواحی روستایی قرار دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل از فعالیت ۲۵ مرکز آموزشی فنی و حرفه‌ای در استان نیز خبر داد و افزود: سالیانه آموزش‌های فنی در سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت برای ۱۴ هزار نفر ارائه می‌شود.


وی اظهار کرد: در حال حاضر 25 مرکز آموزش فنی و مهارتی در سطح استان اردبیل فعال تست و اقدام به ارائه آموزش های مورد نیاز براساس نیاز بازار به علاقمندان و شرکت‌کنندگان دردوره‌های آموزشی می‌کنند.

قاسم رحیمی افزود: در این مراکز 14 هزار نفر با مربیگری 318 نفر و در 572 رشته تخصصی آموزش‌های فنی و حرفه ای را در یک سال گذشته آموزش دیده‌اند تا زمینه برای ورود آنها به بازار کار فراهم شود.

وی 20 درصد مراجعان به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان را دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برشمرد و بیان کرد: ارائه آموزش‌های لازم و تخصصی می‌تواند زمینه‌ساز ورود این افراد به بازار کار شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل این استان را از استان‌های موفق در جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی برشمرد و گفت: استقرار سامانه جامع روابط کار در راستای شفافیت و ارائه خدمات به کارگران از دیگر اقدامات این اداره کل در حوزه روابط کار به منظور تسریع در خدمات رسانی می باشد.

رحیمی از صادرات 37 میلیون دلار کالا توسط شرکت‌های تعاونی در سال گذشته خبر داد و افزود: با این میزان صادرات میزان فروش صادرات این شرکت‌ها رشد سه برابری داشته است.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۵۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید