اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد:

الزامات هشت گانه اقتصادی و اشتغالی در تحقق رونق تولید

الزامات هشت گانه اقتصادی و اشتغالی در تحقق رونق تولید
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: تعیین عناوین خاص برای سال نشانگر شناسایی نیازمندی‌های اصلی کشور در راستای ترسیم افق کوتاه مدت یکساله با رصد رخداد‌های کشور و با نگاه به اهداف انقلاب می‌باشد تا تمامی نهاد‌ها و ارگان‌های حکومتی و بخش خصوصی در مسیر تحقق آن برنامه‌ریزی و تلاش کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی اردبیل؛ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل در پیامی مولفه های لازم جهت تحقق شعار سال در بخش های اقتصاد و اشتغال را مشخص کرد:

درمتن این پیام آمده است:

"با در نظر گرفتن عناوین شعار انتخابی از سوی مقام معظم رهبری برای سال‌های گذشته درمیابیم اقتصاد یکی از مباحث حساس و سرنوشت‌ساز برای کشورمان می‌باشد و نشانگر لزوم توجه مسئولین و مردم به اهمیت اقتصاد و کار اقتصادی است.

اقتصاد ایران مدت‌ها است که با چالش دست و پنجه نرم می‌کند و برای جلوگیری از تبدیل این چالش به بحران، کشور نیازمند تغییر و تدوین سیاست‌های جدید اقتصادی می‌باشد.

اصلاح ساختارهای اقتصادی نیازمند پارامترهایی می‌باشد تا بتواند تاثیر خود را در شاخصه‌های سرمایه‌گذاری، تولید، اشتغال، افزایش رفاه اجتماعی و یا سایر مولفه‌های اقتصادی نشان دهد که در قالب عناوین زیر می توان  به آن اشاره کرد:

۱) ایجاد تحرک در بخش عمرانی کشور به عنوان بخش مولد اشتغال :

فاصله زیاد بودجه عمرانی و جاری کشور و عدم رشد متناسب سهم بودجه عمرانی کشور با تورم یکی از تعارضات چشمگیر در حوزه دخل و خرج کشور می باشد، چراکه افزایش سهم عمران از بودجه باعث فراهم شدن زیرساخت‌ها جهت سرمایه گذاری و ورود مستقیم نیروی کار و صنایع وابسته به صورت زنجیره‌وار به چرخه اقتصاد و تولید می‌شود.

۲) کاهش سود بانکی و تک نرخی شدن قیمت ارز:

تغییر سیاست حوزه‌های مالی و بانکی یکی از اصلی‌ترین ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی هست که باید مد نظر قرار گرفته شود زیرا پرداخت سودهای بانکی بیشتر از نرخ تورم در سال‌های گذشته باعث کاهش نرخ سود‌دهی تولید و مانع رغبت برای جذب سرمایه کافی به تولید شده و از طرفی راهکار پیشگیری از تلاطم در بازار ارز، تک نرخی شدن قیمت تمامی ارزها و همچنین تعیین قیمت ارز توسط سیستم عرضه و تقاضا در راستای ثبات اقتصادی و رونق تولید ضروری می‌باشد.

۳) حذف یارانه نقدی و استفاده از منابع این بخش به عنوان یارانه اشتغال:

در زمانی که تولید با مشکلات فراوانی گریبان‌گیر است راه حل درست برای خروج از برخی مشکلات و کاهش فشار تورمی سوق دادن سرمایه های خاموش و فریز شده جامعه به سمت تولید جهت کاهش تورم و حذف تدریجی یارانه نقدی و استفاده از منابع این بخش به عنوان یارانه اشتغال با اعمال مشوق‌ها و اتخاذ برنامه هایی نظیر: تخصیص یارانه دستمزد به واحدهای تولیدی، پرداخت بیمه بیکاری به کلیه بیکاران کشور، تخصیص یارانه بیمه تامین اجتماعی و... می باشد.

۴) کاهش تصدی‌گری‌های دولتی و برون‌سپاری امور غیرحاکمیتی:
عمده مشکلات حوزه اقتصاد به دلیل سایه انداختن دولت بر اقتصاد کشور است که بر مبنای الفبای قوانین اقتصادی بین الملل ضرورت دارد دولت صرفا وظایف حاکمیتی خود را انجام دهد و با کاهش تصدی گری‌ها و برون‌سپاری امور غیرحاکمیتی، سیطره دولت بر اقتصاد کاهش یابد.

۵) تعریف مشوق‌های تولید در مناطق غیربرخوردار:
تعریف مشوق‌های تولید نظیر تفاوت نرخ بهره بانکی، نرخ دستمزد، نرخ بیمه، تخفیف‌های مالیاتی و.... در استان‌ها بر اساس شاخص‌های محرومیت و توسعه؛ یکی از موارد کلیدی می‌باشد که با کمک به مقوله تولید می تواند سهم بسیار مهمی در راستای کاهش هزینه‌های تولید و افزایش رونق در این مناطق داشته باشد.

۶) جذب سرمایه‌گذار خارجی:
پایین بودن نرخ دستمزد و انرژی در شرایط حال کشور می تواند یک انگیزه بسیار بالا جهت سرمایه گذاران خارجی باشد به شرطی که بتوانیم به قواعد موضوع ورود پیدا کنیم. اگر چه کشور با موضوعی به‌نام تحریم‌ها مواجهه هست ولی با تعریف دیپلماسی جدید فضای کسب و کار برای کشور  به‌ویژه برای کشورهای همسایه می توان این مسیر را هموار ساخت.

۷) حمایت از کسب و کارهای خرد:
بررسی ساختار اقتصادی کشور نشان می‌دهد که  کسب و کارهای خرد قسمت اعظمی از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده و سهمی غیرقابل انکاری از  تولید کشور، مربوط به این حوزه می‌باشد که در صورت حمایت می تواند نقش مهمی را در راستای رونق تولید با توجه به شرایط کنونی اقتصادی کشور ایفا نماید.

۸) تثبیت اشتغال‌های موجود:
صیانت از نیروی کار فعال موجود روی دیگر سکه در کنار ایجاد اشتغال می‌باشد که باتوجه به کاهش سرمایه درگردش واحدهای تولیدی و مشکلات مربوط به تهیه مواد اولیه و وضع تحریم ها، نیازمند حمایت های جدی و تعریف اهرم‌های حمایتی در برنامه های اشتغالی کشور در راستای رونق تولید می‌باشد.

در بخش پایانی این پیام آمده است: اقتصاد و تولید تاثیر مستقیم برهمدیگر دارند و اتخاذ سیاست های اقتصادی مدون در جهت ثبات بازار و رفتن به سمت اقتصاد باز یکی از اصلی ترین مولفه های تحقق شعار سال و رونق تولید می باشد."

۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۲۴
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید